NEDİM SABAN
NEDİM SABAN
Nedim Saban, 1967 yılında doğmuştur. 1986 yılında Robert Lisesi, 1990 yılında ise NewYork Üniversitesi Tiyatro Bölümü`nü bitiren Saban, bir yandan da New York Üniversitesi`nde sinema ve televizyon eğitimi almıştır. New York Üniversitesi`nde bitirme tezi olarak hazırladığı Jean Genet`nin "Hizmetçiler"(The Maids) ve Heinrich Ibsen`in "Hortlaklar"(Ghosts) adlı oyunlarının rejisiyle, dokuz yüz elli rejisör arasından üç kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursu'nu kazanmıştır.

TİYATRO DÜNYASINA GİRİŞ Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban`ın bir çocuk oyunu, Unesco tarafından, Dünya Çocuk Yılı'nda ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir. 1982 yılında, 15 yaşındayken, Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu`nu kuran Saban, bu tiyatro bünyesinde George Orwell`in "Hayvanlar Çiftliği" (Animal Farm) başta olmak üzere yedi adet çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir. Bunun yanı sıra tiyatroya gidemeyen çocuklar için 1982 ve 1983 yıllarında Samed Behrengi`nin yazdığı "Bir Şeftali Bin Şeftali" ve kendi yazdığı "Çizmeli Kedi" adlı oyunlarla Türkiye`de uzun zaman sonra sokak tiyatrosu geleneğini canlandırmış, oyunlarını Gülhane Parkı, Gültepe, Üsküdar Doğancılar Parkı, Fatih Parkı, Maçka Parkı gibi yerlerde sergilemiştir.

TİYATROKARE Türkiye`ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare`yi kurmuş, ünlü virtüöz Macide Tanır'ın başrolünü oynadığı, Neil Simon'un "Müziksiz Evin Konukları"(Lost In Yonkers) oyununa yaptığı reji ile Avni Dilligil Özendirme Ödülü'nü almıştır. Yine Tiyatrokare bünyesinde yüz kişilik kalabalık bir kadro ile sahnelenen “Zeki Müren Müzikali”, bin kez kapalı gişe oynanarak kendisine Selim Naşit En İyi Prodüksiyon Ödülü kazandıran "Şen Makas" (Shear Madness) ve Erol Keskin'in yılın tüm erkek oyuncu ödüllerini topladığı, Nedim Saban'a da Türkiye'nin en prestijli Afife Jale Yılın Prodüksiyonu Ödülü`nü kazandıran "Salı Ziyaretleri" (Visiting Mr.Green) oyunları başta olmak üzere pek çok oyun yönetmiştir.

İlk kez bir Zülfü Livaneli eserinden tiyatroya uyarlanan ve Türkiye`de olduğu kadar dünya metropollerinde de büyük başarıyla sahnelenen "Leyla`nın Evi" adlı oyunun rejisine imza atmış, Tiyatrokare`nin 2011/2012 repertuarında yer alan, Emile Ajar`ın ünlü romanı "Onca Yoksulluk Varken"i sahneye uyarlamış ve yönetmiştir.

İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları`na "Geçmişten Gelen Kadın" ile konuk yönetmen olan Nedim Saban, ayrıca Tiyatrokare/ Devlet Tiyatrosu ortak yapımı olan Steve Martin`in "Şerefe Yirminci Yüzyıl" oyununu da yönetmiştir. Müşfik Kenter`in yönettiği "Salaklar Sofrası"(Le Diner De Cons), Müjdat Gezen`in yönettiği "İki Oda Bir Sinan" ve Tunç Yalman`ın yönettiği "Üç Kadın Bir Çapkın" başta olmak üzere pek çok oyunda oynamıştır.

TV HAYATI Televizyonda ise ATV'de yayınlanan “İkinci Bahar”, TRT'de yayınlanan “Nasıl Evde Kaldım” dizilerinde oyunculuk yapmış, yine TRT'de "İki Oda Bir Sinan" adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş bir yandan da çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. “İki Oda Bir Sinan” büyük bir başarı elde ederek 2006 yılında tiyatro sahnesine taşınmış ve yüz elli kez perde açmıştır.

Konuk oyuncu olarak yer aldığı "Yalancı Yarim", "Hayatım Sana Feda" adlı dizilerin yanı sıra, sinemada Ziya Öztan`ın "Abdülhamit Düşerken" ve Seçkin Pirilerin`in "Elveda İstanbul" filmlerinde rol almıştır.

Televizyon yazarı olarak, Show TV`ye, dönemin en popüler yarışması Saklambaç (Dating Game) ve Süper Aile (Family Feud)`u yazan Nedim Saban, 1992 yılında Energy FM`de, Türkiye`nin ilk interaktif talk show programının sunuculuğuna ve yapımcılığına imza atmıştır.

Halkın telefonla katıldığı "Dr. Stress" Türkiye`de hiç konuşulmayan konulara değinerek, sıra dışı yaklaşım ve konuk seçimiyle çok popüler olmuş ve on üç yıl boyunca sırasıyla ATV, StarTV, Kanal 6 ve TV 8`de ekrana gelmiştir. 2005 yılında TV 8`de danışman olarak da görev yapan Nedim Saban, Kanal D'de "Tartışma Büyüyor" adlı talk show ve ATV`de "Randevu" adlı yarışma programlarının da sunuculuğunu yapmıştır.

GAZETE / BASIN Nedim Saban, 1993 yılından bu yana Aktüel, Artı Haber, Milliyet Sanat dergilerinde röportajlar ve köşe yazılarına imza atmış, yazıları defalarca kapak konusu olmuştur. Üç yıldır her Pazar Birgün Gazetesi`nde düzenli olarak tiyatro ve yaşam üzerine yazılar kaleme almakta, yazılarını ayrıca nedimsaban.blogspot.com adresindeki blogunda da paylaşmaktadır. Ayrıca tiyatro, siyaset ve günlük yaşamla ilgili yazdığı makaleler; medyafresi.com, açıkgazete.com, tiyatrodunyasi.com, mimesis sahne portalı, bizhaberiz.com, odatv.com, sol.org.tr, `da yayımlanmıştır.

WORKSHOP İngilizce ve Fransızca bilen Nedim Saban, çeşitli konservatuvarlarda okumuş, farklı deneyimlere sahip iki yüz elli genç arasından seçilen on kişilik bir grubun katkısıyla, günümüzün yoğun rekabet ortamındaki profesyoneller için tasarlanmış "learning by doing" metodunu kullanarak özel gelişim içerikleri hazırlamaktadır.

Pek çok üniversitede, bayi toplantıları ve sosyal amaçlı kulüplerde gerçekleştirdiği, tiyatro oyunları, doğaçlama ve yaratıcı drama teknikleri ile katılımcıların aktif olarak oyunlarda yer almalarını sağlayarak hem zamanın nasıl geçtiğini anlamayacakları hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayan Workshop'lar düzenlemektedir.

2018... 2017-2018 sezonuna sekizinci yılında halen salonları doldurup ayakta alkışlanan “Leyla’nın Evi” ve ikinci yılında kapalı gişe oynanan “Ahududu” oyunlarıyla giren Nedim Saban, 2018 yılına iki büyük proje hazırlamaktadır.RÖPORTAJLAR CUMHURİYET GAZETESİ - Ceren Çıplak ile röportaj .....
cuneytingiz.net - Cüneyt İngiz ile röportaj.....


info@tiyatrokare.com

İndirimli Toplu Satış
0212 243 44 85
Tüm oyun,etkinlik,duyuru ve kampanyalardan anlık haberdar olmak için Sosyal Medya Hesaplarımıza Bekliyoruz Haftada birgün bir oyuncumuzla sosyal medya hesaplarımızda canlı sohbetin tadınız çıkarın, merak ettiklerinizi sorun..
Tüm oyun,etkinlik,duyuru ve kampanyalardan anlık haberdar olmak için
Sosyal Medya Hesaplarımıza Bekliyoruz
Haftada birgün bir oyuncumuzla sosyal medya hesaplarımızda
canlı sohbetin tadınız çıkarın, merak ettiklerinizi sorun

Tel : 0212 243 44 85
Fax : 0212 243 44 86

Salih Tozan Sk. No:3
D:4/C Şişli / İstanbul